0 of 10 questions completed
Questions:
You have already completed this quiz. You cannot start it again.
Quiz is loading…
You must sign in or sign up to take this quiz.
You must first complete the following:
Quiz complete. Results are being recorded.
0 of 10 questions answered correctly
Your Time:
Time has elapsed.
You have reached 0 of 0 point(s), (0)
Earned Point(s): 0 of 0, (0)
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)
1)A fruit basket costs $30. How many can you buy with $60?
=
2) If you buy one can of pineapple chunks for $2, then how many can you buy with $10?
= $
3) Gabriella bought three cantaloupes for $7. How many cantaloupes can Shayna buy if she has $21?
=
4) Four bulbs of elephant garlic cost $8 then how many can you buy with $32?
=
5) Jane has some books which are 4 cm wide and he can fit 40 of them on a shelf. How many books 6 cm wide can fit on the same shelf?
=
6) Jordan currency is called Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars. Find how many dollars you would receive if you exchange 22 Dinars.
=
7) Jason worked for 12 weeks during the summer at an amusement park and earned a salary of $2,964 over the summer. How much was he paid in a month?
= $
8) A lorry uses 80 litres of fuel on a trip of 280 kilometres.
a) How much fuel would the same lorry use on a trip of 196 km?
b) How far would the lorry get on a full tank of 100 litres of fuel?
a) =
b) =
9) Peter sells bread rolls in packs of 6 for $2.30. Paul sells bread rolls in packs of 10 for $3.50. I have $10 to spend on bread rolls. If I want to buy as many bread roll as possible from one shop, which shop should I buy from?
10) A recipe for 12 biscuits uses:
i) What quantities are needed for:
a) 6 biscuits b) 9 biscuits
ii) What is the maximum number of biscuits I could make if I had just 1kg of each ingredient?
a)margarine = g sugar= g
flour= g ground rice= g
b) margarine = g sugar= g
flour= g ground rice= g
ii) = people