Objective
At the end of the topic the students should be able to:
Using the calculator saves time. It allows us to work out difficult and time consuming questions quickly.
To solve a problem, use the following strategies;
Example 1
Melanie buys 45 kilograms of flour to bake her birthday cake at a cost of $5.78 per 5 kg bag. Find the cost of the flour.
Solution
Number of bags: 45÷ 5 =9
Cost = 9× $5.78
=$52.02
Cost of the flour is $52